Żyjemy w ciągłym niedoczasie, dużo pracujemy, mało wypoczywamy, każdą chwilę chcemy wykorzystać do granic możliwości. To wszystko sprawia, że znacznie częściej niż wcześniejsze pokolenia cierpimy na zaburzenia snu. Badania pokazują, że na bezsenność w naszym kraju cierpi blisko 43% kobiet i 20% mężczyzn. Znaczny wkład w tę sytuację ma wszechobecny stres i niewłaściwa dieta. I właśnie na diecie i jej wpływie na dobry, długi sen skupimy się w dzisiejszym artykule.

Dieta a długość snu

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych dowodzą, że nie tylko jakość, ale i długość naszego snu zależy od naszej diety. Najzdrowszy sen, czyli taki w przedziale 7-8 godzin na dobę cechuje osoby, które każdego dnia zjadają najbardziej urozmaicone posiłki. Co ciekawe te same badania pokazały, że jednocześnie osoby, które śpią najkrócej, czyli mniej niż pięć godzin każdej nocy zjadają w ciągu dnia najwięcej kalorii.

osoby, które śpią najkrócej, czyli mniej niż pięć godzin każdej nocy zjadają w ciągu dnia najwięcej kalorii


Badacze dowiedli także, że zbyt krótki sen zwiększa znacząco ryzyko otyłości, chorób układu krążenia czy cukrzycy. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednią dietą zapewnić sobie korzyści zdrowotne płynące z około 8-godzinnego snu. Jak więc to zrobić?

Kiedy jeść?

Przez wiele lat pokutował mit, że kolację powinniśmy jeść nie później niż o godzinie 18. Jak to zrobić, kiedy większość z nas wraca z pracy po tej godzinie? Na szczęście okazało się, że sprawa jest znacznie bardziej indywidualna. I zależy w znacznej mierze od naszych predyspozycji w zakresie godzin, w jakich kładziemy się spać.

Ogólnie rzecz biorąc, ostatni posiłek powinien być zjadany nie później niż dwie godziny przed położeniem się do łóżka


Jeśli więc idziemy spać o 20.00, to faktycznie będzie to dla nas godzina 18. Jednak jeśli idziemy spać około północy, to możemy zjeść kolację nawet o 21-22.

Czego unikać?

W wieczornych posiłkach warto ograniczyć białka, ponieważ są one długo trawione, co może spowodować problemy ze snem. Nie należy jeść potraw tłustych, ciężkostrawnych oraz doprawionych ostrymi przyprawami. Wieczorem warto odstawić używki. Ostatnią kawę lub mocną herbatę powinniśmy wypić mniej więcej 6 godzin przed snem. Warto także zwrócić uwagę na leki, które bierzemy wieczorem. Część środków na przeziębienie, leków przeciwbólowych oraz tych, które zażywamy, by zrzucić nadprogramowe kilogramy, mogą zawierać kofeinę w wysokich dawkach. Podobnie stymulująco jak kofeina zawarta w kawie działa nikotyna zawarta w papierosach. Nie palmy więc przed snem, by nie mieć problemów z zasypianiem. Alkohol może nam pomóc zasnąć, jednak należy go unikać w godzinach wieczornych, ponieważ możemy się przez niego budzić i mieć problem z ponownym zaśnięciem, cierpieć na nocny ból głowy i mieć koszmarne sny a rano obudzić się tak zmęczonym, jakby się w ogóle nie spało.

Co jeść?

Warto na kolacje jeść potrawy obfitujące w zdrowe kwasy omega-3, które poprawiając funkcjonowanie naszego mózgu, zapewnią nam zdrowy i spokojny sen. Bogatym ich źródłem są tłuste ryby np. sardynki, łosoś czy popularna makrela. Warto też wzbogacać potrawy o olej lniany, olej z pestek winogron lub oliwę z oliwek. Jeśli chcemy zadbać o odpowiedni poziom melatoniny w naszym organizmie, to w menu kolacyjnym nie powinno zabraknąć produktów bogatych w tryptofan – aminokwas, z którego jest wytwarzana melatonina właśnie. Jedzmy więc na zdrowie produkty zbożowe, płatki owsiane, chrupkie pieczywo, chude mięso z drobiu, banany, jogurty naturalne czy tuńczyka. Pamiętajmy także że słaba ziołowa herbatka np. z rumianku albo melisy uspokoi nas przed snem i zadziała relaksująco, a szklanka ciepłego mleka pomoże nam zasnąć nawet w środku nocy.