Okres świąteczny oraz noworoczny to czas w roku, kiedy często rezygnujemy z restrykcyjnego trzymania się diet. Te wszystkie pyszności na stołach kuszą smakami i zapachami. Kalorycznością smakołyków rzadko zawracamy sobie głowę. Myślimy, że przecież raz w roku można sobie pozwolić na chwilę kulinarnego zapomnienia. Ćwiczenia w tym czasie także często idą w odstawkę, bo mamy na głowie świąteczne porządki, wizyty rodziny i czas na upragniony odpoczynek. Tak więc kiedy przychodzi styczeń, często wskazówki wagi łazienkowej pokazują więcej kilogramów, niż byśmy sobie tego życzyli. Coś trzeba z tym zrobić! Tylko jakie ćwiczenia wybrać, aby zrobić to skutecznie?

Zasadniczo możemy wyróżnić kilka rodzajów ćwiczeń, z których każde odgrywają inną rolę i oddziałują na nasze ciało w inny sposób. Jasne jest, że inną aktywność podejmiemy, mając różne cele do osiągnięcia. Dlatego warto wiedzieć co zastosować w konkretnym przypadku lub na jaką kombinację ćwiczeń się zdecydować, by osiągnąć oczekiwane efekty w odpowiednim czasie. Oczywiście nie bez znaczenia będą także nasze osobiste preferencje. Przyjrzyjmy się zatem temu, co mamy do wyboru?


Ćwiczenia tlenowe

Często ten typ ćwiczeń nazywa się także aerobowymi. To one jak nic innego przyspieszają bicie naszego serca i sprawiają, że oddychamy szybciej. W efekcie ich stosowania nasze ciało jest lepiej dotlenione, ponieważ zarówno serce, jak i płuca pracują znacznie ciężej niż zazwyczaj i wydajnie dostarczają tlen do naszej krwi.
Do ćwiczeń tlenowych możemy z powodzeniem zaliczyć energiczne spacery, górskie wycieczki, jazdę na rowerze, bieganie, pływanie, koszykówkę, czy grę w tenisa. Trening tego typu powinien trwać minimum 20 minut, ale nie więcej niż minut 60.
Podczas takiego treningu nasz metabolizm zaczyna działać z zawrotną prędkością. Badania pokazują, że może on wzrosnąć aż dwudziestokrotnie. A to już wartość, która robi wrażenie nawet na największych niedowiarkach. Jednak aby takie ćwiczenia dały nam wymierne korzyści, musimy je powtarzać regularnie. Nie wystarczy więc w ramach noworocznego zrywu poćwiczyć raz czy dwa. Trzeba na stałe wpisać ten typ ćwiczeń do swojego tygodniowego grafika, aby schudnąć skutecznie oraz trwale.

Inne zalety ćwiczeń aerobowych:

 • obniżenie ciśnienia krwi;
 • poprawa krążenia krwi w organizmie oraz uelastycznienie żył;
 • łagodzenie stresu;
 • zapobieganie depresji;
 • znaczące zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby serca oraz układu krwionośnego;
 • obniżenie poziomu złego cholesterolu;
 • utrzymanie siły kostnej na stałym poziomie;
 • poprawa zdolności pamięci krótkotrwałej;
 • zwiększenie umiejętności wykonywania kilku zadań jednocześnie.

Ćwiczenia siłowe

Nazywane inaczej oporowymi. Mają za zadanie zwiększyć masę oraz siłę mięśni w naszym ciele, a także podnieść wytrzymałość kości i przyspieszyć naszą przemianę materii. Dzięki nim nasz wygląd znacząco się poprawia w stosunkowo krótkim czasie, co przekłada się na podniesienie poczucia własnej wartości. Pozwalają one także znacznie łatwiej mierzyć się z trudami dnia codziennego. Podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz wchodzenie po schodach na wysokie piętra z obciążeniem np. zakupów nie będą stanowiły już najmniejszego problemu, jeśli zdecydujemy się na ćwiczenia siłowe.


Ten typ treningu zmusza mięśnie do bardziej wytężonej pracy, przez co zyskują one coraz większą siłę. Zasadniczo możemy wyróżnić kilka rodzajów ćwiczeń siłowych tj. praca na maszynach obciążających, podnoszenie ciężarów oraz gimnastykę zdrowotną gdzie używamy swojego ciała jako siły oporowej. Standardowa sesja takich ćwiczeń trwa około 30 minut. Wykonując je 3 razy w tygodniu, szybko zauważymy zarówno zmianę wielkości naszych mięśni, jak i wzrost ich siły. Ponadto dzięki nim nasz metabolizm znacząco przyspieszy, co przełoży się na zwiększone spalanie kalorii i sukcesywne zmniejszanie niechcianej tkanki tłuszczowej.

Inne zalety ćwiczeń siłowych:

 • zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu dzięki wzrostowi lipoprotein;
 • przyrost mineralnej masy kości – zapobieganie osteoporozie;
 • poprawa wytrzymałości ścięgien oraz więzadeł;
 • zwiększenie wrażliwości na insulinę.

Ćwiczenia beztlenowe

Ich inna nazwa to ćwiczenia anaerobowe. Stanowią przeciwieństwo ćwiczeń tlenowych, o których mowa była na początku artykułu. Oznaczają krótki bardzo energiczny wysiłek, który ma za zadanie zwiększyć siłę mięśni bez poprawienia oddechu i krążenia. Do tego typu ćwiczeń zalicza się np. bieg krótkodystansowy. Mogą one trwać przez chwilę, ponieważ opierają się zasadniczo na energii, jaka jest skumulowana w mięśniach.
Wykonując ćwiczenia beztlenowe, bardzo szybko zaczyna brakować nam powietrza. Nasze ciało chce byśmy przestali ćwiczyć, a jeśli tego nie zrobimy, zaczyna wykorzystywać zgromadzone zapasy energii. Ten moment nazywany jest progiem beztlenowym. Jeśli nasza forma jest słaba, to niestety nie potrwa on zbyt długo, ponieważ nasze możliwości w zakresie dostarczenia tlenu do mięśni będą bardzo ograniczone. Jednak w miarę regularnych treningów nasza wydolność będzie rosła, a my zapewnimy dotlenienie mięśniom przez dłuższy czas, co da znacznie lepsze efekty treningowe.


Ćwiczenia poprawiające giętkość

Ten rodzaj treningu ma prowadzić do znacznego zwiększenia zakresu ruchomości naszych stawów. Dzieje się to poprzez rozciąganie, które sprawia, że wydłuża się tkanka łączna otaczająca włókna mięśniowe, a co za tym idzie, wzrasta długość naszych mięśni. Najczęściej wykorzystywane są do tego taniec, joga czy pilates.
Treningi tego typu powinno się wykonywać po wcześniejszym rozgrzaniu mięśni, a każde pojedyncze ćwiczenie rozciągające trwa około minuty maksymalnie dwóch. Pomimo że efekty takich ćwiczeń nie dają tak spektakularnych efektów w krótkim czasie, jak ćwiczenia tlenowe czy oporowe, to wykonywane kilka razy w tygodniu znacznie zwiększą naszą sprawność i zapewnią nam ją na długie lata. Dzięki nim uchronimy się od bólów, które są bolączką siedzącego trybu życia, jaki wielu z nas prowadzi – bólu pleców oraz lędźwi. Ponadto konsekwentnie wykonywane dodadzą naszej sylwetce smukłości i elegancji.


Ćwiczenia izotoniczne

Pod tą nieco obco brzmiącą nazwą kryją się ćwiczenia, które doskonale znamy np. pompki, przysiady czy popularne nożyce. Ten typ treningu pozwala na rzeźbienie wybranej partii mięśni, znaczne zwiększenie ich siły oraz masy. Polega on na rytmicznym i stałym wydłużeniu i kurczeniu ciągle napiętych mięśni.
Mnogość rodzajów ćwiczeń sprawia, że każdy z powodzeniem znajdzie te odpowiednie dla siebie, idealnie dobrane zarówno do swoich celów, jak i aktualnej kondycji fizycznej. Należy pamiętać, że utrata wagi oraz uzyskanie szczupłej sylwetki to proces, który będzie trwał odpowiednią ilość czasu. Przyspieszanie go na siłę poprzez zwiększoną ilość treningów czy środki farmakologiczne przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego i może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie, a nawet życie.
Dlatego przed rozpoczęciem treningów warto porozmawiać ze specjalistą, który oceni nasz aktualny stan i pomoże nam dopasować ćwiczenia zarówno do kondycji, jak i osobistych preferencji. To bardzo ważne, aby treningi dawały nam radość. W innym wypadku szybko zaczniemy je traktować jak zło konieczne, a stąd jest już naprawdę blisko do ich całkowitego zaprzestania. Aktywność fizyczna ma nas cieszyć. Kiedy tak będzie, przyjdą także efekty w postaci utraty poświątecznego (i każdego innego) tłuszczyku.


Odpowiednia dieta, czyli drugi element równania

Należy także pamiętać o tym, że nawet najbardziej regularne ćwiczenia mogą nie dać nam upragnionego wyniku, jeśli nie wspomożemy ich właściwą dietą dopasowaną do założonych celów. Trwała zmiana może dokonać się tylko i wyłącznie poprzez połączenie aktywności fizycznej z modyfikacją naszych nawyków żywieniowych. Nie każdy jednak ma czas, możliwości oraz ochotę na samodzielne komponowanie dietetycznych posiłków.
W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest nasz catering dietetyczny. Duża ilość dostępnych wariantów smakowych oraz kalorycznych zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów i pozwoli na dopasowanie ich do założonych celów w zakresie utraty zbędnych kilogramów. To idealne rozwiązanie dla wszystkich zapracowanych. Dzięki temu jedną zmienną z równania na doskonałą sylwetkę mamy załatwioną. Druga to regularne treningi, na które dzięki cateringowi dietetycznemu będziemy mieć znacznie więcej czasu.