Dieta wegetariańska zyskuje coraz większe grono sympatyków na całym świecie. Jednak pomimo to, nadal krąży wokół niej wiele mitów, które najczęściej mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Mówi się, że dieta wegetariańska jest monotonna, bo przecież je się tylko przysłowiową sałatę. Spotyka się także pogląd, że będąc na takiej diecie, szybko nabawimy się różnego rodzaju niedoborów. Czego niechybnym skutkiem będą schorzenia i dolegliwości. Prawda jest jednak inna.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Dieta wegetariańska jest zdrowa, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Spożywanie mniejszych ilości złego cholesterolu oraz tłuszczów nasyconych skutkuje mniejszą podatnością na choroby serca, otyłość, cukrzycę, wysokie ciśnienie tętnicze oraz raka.

Wegetarianizm zakłada, że rezygnujemy ze spożywania produktów mięsnych. Dopuszczamy jajka, mleko krowie oraz jego wytwory. A w przypadku jednej z odmian semiwegetarianizmu - pescowegetarianizmu, dopuszczalne jest również spożywanie ryb. Aby była to dieta zdrowa, musimy zadbać o zrównoważoną ilość niezbędnych składników odżywczych takich jak:

- witamina B12 (zalecana jest suplementacja) - białko - żelazo - wapń - cynk.

Tak naprawdę wystarczy skupić się na pięciu grupach pokarmowych, aby na diecie wegetariańskiej odżywiać się w sposób zrównoważony i dostarczać swojemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, aby być silnym i zdrowym.

5 grup pokarmowych

Grupa 1 – Warzywa Szczególnie cenne są te w kolorze zielonym – brukselka, sałata, kapusta, brokuł, szpinak oraz jarmuż. Bogate w witaminy, antyutleniacze oraz sole mineralne. Najlepiej jeść je surowe lub gotowane na parze. Nie bójmy się także warzyw mrożonych szczególnie zimą, gdy dostęp do świeżych jest często ograniczony. Lepiej kupić mrożone niż transportowane tygodniami z dalekich krajów.

Grupa 2 – Owoce Stanowią nieocenione źródło witamin oraz energii (węglowodany). Warto jeść owoce sezonowe, aby maksymalnie wykorzystać to, co aktualnie mamy pod ręką i jest najtańsze. Owoce egzotyczne kupujmy bardziej dla nowych doznań smakowych oraz urozmaicenia diety.

Grupa 3 – Rośliny strączkowe Zdecydowanie najbogatsze i podstawowe źródło białka w diecie wegetariańskiej. Jedzmy więc różne kolory fasoli (białą, czarną, zieloną, czerwoną, mung) soję, soczewicę (czerwoną, zieloną, brązową), groch, ciecierzycę czy bób.

Grupa 4 – Orzechy i pestki Są bogate w białka, cynk, magnez, żelazo oraz kwasy tłuszczowe. Możemy wybierać spośród tych tańszych np. pestki słonecznika czy niesolone orzeszki ziemne albo pozwolić sobie na te nieco droższe takie jak pestki dyni, orzechy włoskie, migdały, pistacje, orzechy nerkowca czy brazylijskie. Jednak uwaga: orzechy spożywajmy rozważnie, bo są bogate także w tłuszcz. Warto też spożywać (np. w formie posypki do sałatek) ziarna siemienia lnianego oraz sezamu, pamiętając o tym, by były zmielone.

Grupa 5 – Pełne ziarna Stanowią jeden z filarów dobrze skomponowanej diety roślinnej. Zawierają witaminy z grupy B, węglowodany złożone, białka, a także magnez, cynk, żelazo. Warto sięgać po produkty z pełnego ziarna takie jak razowe pieczywo, różnego rodzaju kasze, brązowy ryż oraz makarony razowe.

Jak widać różnorodność dopuszczalnych w diecie wegetariańskiej produktów, jest tak ogromna, że naprawdę na nudne posiłki nie ma szans. Pamiętajmy, by w każdym posiłku łączyć składniki z minimum trzech powyższych grup pokarmowych, aby nasza dieta była smaczna i wartościowa.